Advertising
România produce tot mai puțină energie, dar importă tot mai mult - date OFICIALE

România produce tot mai puțină energie, dar importă tot mai mult - date OFICIALE
Scris deRealitatea de Tulcea
Publicat28 feb. 2026, 10:30
Actualizat28 feb. 2026, 10:33
Producția de energie a României a coborât în 2025 sub pragul critic de 50 TWh, iar importurile au continuat să crească. Deși consumul intern a scăzut ușor, producția a scăzut și mai mult, ceea ce a împins țara spre un deficit energetic mai mare decât în 2024, arată datele din Sistemul Energetic Național.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:40Germania înregistrează un val de recruți! Interesul pentru armată crește brusc după noul program militar
- 10:43Descinderi și controale în Complexul Dragonul Roșu. Comercianții de echipamente, verificați de autorități
- 10:22Elon Musk, recul financiar uriaș: acțiunile Tesla și SpaceX îl trag în jos
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News


























