ION ILIESCU, ÎNMORMÂNTAT LA CIMITIRUL MILITAR GHENCEA

ION ILIESCU, ÎNMORMÂNTAT LA CIMITIRUL MILITAR GHENCEA
Cel mai probabil, soția sa, Nina, nu va participa la funeralii
Fostul președinte al României Ion Iliescu a murit marți, la 95 de ani, la Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu”, din București, unde fusese internat în ultimele două luni.
Astăzi, sicriul cu trupul neînsuflețit al fostului președinte va fi depus la Cimitirul Militar Ghencea. Este zi de doliu național.
Ceremonia de astăzi va fi restrânsă, doar în prezența familiei și a persoanelor apropiate.
Ion Iliescu, văzut prin ochii lui Adrian Năstase: "Înțelepciunea politică este sintagma care îl caracterizează cel mai bine"![]()
Cel mai probabil, Nina Iliescu nu va participa la înmormântarea soțului său. Cauza o reprezintă starea de sănătate precară în care se află, persoana alături de care fostul șef de stat și-a petrecut peste 70 de ani din viață fiind imobilizată la pat.
„Este acasă și nu va participa la înmormântare. Nu a fost la Cotroceni pentru că nu se simte bine cu sănătatea”, a declarat, la un post TV, Gelu Voican Voiculescu.
Citește și:
- 12:03 - Premierul Netanyahu, mesaj ferm după atacurile asupra Iranului: Acest regim terorist ucigaş nu trebuie să fie înarmat cu arme nucleare. Îi mulțumesc marelui nostru prieten, Donald Trump - VIDEO
- 10:38 - Reacție de la Cotroceni, după ce Israel și SUA au atacat Iranul. ”Sunt în contact permanent cu Ambasada noastră în Teheran”
- 10:36 - Proiectul pentru montarea de lifturi la blocurile de patru etaje dinainte de 1990 merge mai departe. Când va fi votat în Senat
- 10:35 - Ce mașini sunt cele mai „umblate” la kilometraj în România. Un studiu arată mărcile cele mai afectate
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











