Actualitate· 1 min citire

Intră în vigoare restricția ieșirii din casă, după ora 22, dacă nu aveți declarație care să justifice motivul

14 mar. 2021, 13:36
Actualizat: 14 mar. 2021, 11:36
Intră în vigoare restricția ieșirii din casă, după ora 22, dacă nu aveți declarație care să justifice motivul

Intră în vigoare restricția ieșirii din casă, după ora 22, dacă nu aveți declarație care să justifice motivul

Articol scris de Realitatea de Tulcea

Starea de alertă a fost prelungită, aducând cu ea și modificarea orei până la care populația

Starea de alertă a fost prelungită, aducând cu ea și modificarea orei până la care populația putea să circule fără declarație. Explicațiile oficiale au fost vagi, iar valul de nemulțumire a adus critici vehemente.

Duminică intră în vigoare hotărârea de Guvern privind prelungirea stării de alertă.

În Hotărârea de Guvern, adoptată miercuri, se modifică intervalul orar în care este restricționată deplasarea în afara locuinței, urmând ca interdicția să fie valabilă între orele 22:00 și 05:00, cu o oră mai devreme față de măsura care s-a aplicat până ieri.

Prin HG se limitează gradul de ocupare a spațiilor de cazare din cadrul structurilor de primire turistică la cel mult 70% din capacitatea maximă a acestora, pentru spațiile de cazare dispuse în localitățile în care se practică schiul sau alte sporturi de iarnă. În Prahova, această măsură afectează stațiunile Azuga, Bușteni și Sinaia.


Sursa: Realitatea de Giurgiu

Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate