Naționala masculină Under 17 a României este la o singură victorie de o calificare la Turneul final al Campionatului European de volei masculin după două victorii contra echipelor Estoniei, ţară din spaţiul ex-sovietic cu „şcoală rusă de volei”, şi mai ales contra Sloveniei, una din favoritele la câştigarea unei medalii la turneul din iulie din Bulgaria.

După meciul de debut al turneului ce se desfăşoară la Ploieşti, în Sala Olimpia, dintre Slovenia şi Danemarca, încheiat, conform aşteptărilor, cu scorul de 3-0 pentru sloveni, naţionala antrenată de Constantin Burungiu a jucat contra Estoniei în faţa căreia s-a impus cu 3-1 (25-20, 22-25, 25-23, 25-19). Un meci greu pentru echipa României, decis în setul trei când ai noştri au punctat decisiv la 24-23 şi au pus capăt setului care a decis practic echipa câştigătoare.

Cum meciul Estonia – Slovenia s-a încheiat cu scorul de 1-3 (18-25, 28-30, 25-23, 16-25), meciul României cu Slovenia devenea decisiv pentru calificare.

Disputat vineri seara, meciul dintre România şi Slovenia a fost unul de infarct. Oaspeţii s-au impus în primul set cu 25-20 după care au fost foarte aproape să pună capăt şi setului doi numai că elevii antrenorului Constantin Burungiu s-au mobilizat şi au reuşit să îşi adjudece setul doi la limită cu 25-23. Setul trei, de regulă decisiv după două seturi împărţite de cele două echipe avea să fie câştigat de sloveni cu 25-21 şi se părea că pronosticurile de la începutul turneului se vor adeveri iar Slovenia va obţine calificarea. Setul patru ce putea să fie ultimul a scos la iveală o naţională a României extrem de motivată care a jucat perfect şi care efectiv şi-a umilit adversara: scorul setului patru a fost 25-13 pentru România! Pe acest fond, setul decisiv, setul cinci, a fost şi el dominat de la un capăt la altul de elevii antrenorului Constantin Burungiu care, prin această MARE victorie începe de scrie istorie pentru voleiul românesc.

„Este un rezultat care practic pune echipa noastră în pole-position pentru obținerea biletului pentru turneul final, deoarece sâmbătă, 27 aprilie 2019, de la ora 20.00, ”tricolorii” vor juca împotriva singurei formații fără victorie din grupă, Danamerca. Un succes i-ar duce pe tinerii noștri jucători la cea de-a doua ediție a turneului final al Campionatului European Under 17. Va fi prima participare masculină românească la această întrecere”, scrie site-ul doarvolei.ro.

Un tulcean în Naţională

NU doar antrenorul Constantin Burungiu reprezintă Tulcea la această naţională de volei a României ci şi unul dintre cei trei trăgători secunzi ai ecchipei, respectiv Liviu Grigore. Jucătorul legitimat la CSŞ Tulcea joacă pentru România alături de sportivi de la cluburi din Bucureşti, Craiova, Botoşani, Piatra Neamţ şi Oradea.

La turneul final al Campionatului European Under 17 se califică echipele clasate pe primul loc în cele cinci grupe preliminare, precum și formația cel mai bine clasată de pe locurile secunde.
Turneul final va avea loc în perioada 13-21 iulie, în Bulgaria, iar la el sunt calificate, alături de țara gazdă, Turcia, Polonia, Cehia, Finlanda și Italia. Acestea au obținut biletele pentru turneul final din competițiile zonale. Turcia, de exemplu, s-a calificat după Balcaniadă.

Programul şi rezultatele meciurilor din calificările CE U17 (m) Ploieşti, România