VIDEO ISRAEL: EXPLOZII ÎN MAI MULTE AUTOBUZE, PRESUPUS ATAC TERORIST
VIDEO ISRAEL: EXPLOZII ÎN MAI MULTE AUTOBUZE, PRESUPUS ATAC TERORIST
Circumstanțele producerii acestor explozii nu au fost încă stabilite
Explozii care au lovit mai multe autobuze au avut loc joi seara într-un oraș din centrul Israelului, a anunțat poliția, invocând un presupus atac terorist, relatează AFP.
'Au fost primite mai multe rapoarte despre explozii care au implicat mai multe autobuze în diferite locuri din Bat Yam', un oraș la sud de Tel Aviv, a spus poliția, adăugând că suspecții sunt căutați. Potrivit presei israeliene, autobuzele erau fără pasageri și staționau.
Importante efective de poliție au fost desfășurate pentru căutarea suspecților. 'Unitățile de deminare ale poliției caută alte obiecte suspecte. Cerem publicului să evite zonele afectate și să fie atent la orice obiect suspect', a adăugat poliția.
Primarul orașului Bat Yam, Tzvika Brot, a declarat că exploziile au avut loc în două autobuze, în două parcări diferite.
'Nu sunt victime', a precizat Tzvika Brot, adăugând că circumstanțele producerii acestor explozii nu au fost încă stabilite.
Potrivit presei israeliene, șoferii de autobuz din toată țara au primit ordin să înceteze activitatea și să-și verifice autobuzele pentru eventuale dispozitive explozive.
Canale de televiziune israeliene au difuzat imagini care arată un autobuz calcinat și un altul în flăcări.
AGERPRES
FOTO: REUTERS / Nir Elias
Citește și:
- 21:35 - Negocieri pentru un nou proiect energetic în Marea Neagră: Naftogaz discută cu OMV Petrom dezvoltarea unui zăcământ de gaze
- 20:25 - Tensiuni între SUA și Europa: Trump cere implicare militară în Strâmtoarea Ormuz și lansează un avertisment dur
- 19:41 - Bolojan bagă PNL în ședință, acasă la Iohannis, ca să vadă dacă liberalii mai rămân la guvernare sau nu
- 18:54 - Premierul Belgiei, Bart De Wever, consideră că Uniunea Europeană ar trebui să își normalizeze relațiile cu Rusia pentru a putea avea din nou acces la energie la prețuri mai mici.
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











