Actualitate· 2 min citire

PREȘEDINTELE NICUȘOR DAN A AJUNS ÎN LOCALITATEA BĂCEL DIN JUDEȚUL COVASNA

31 mai 2025, 20:34
Actualizat: 31 mai 2025, 20:34
PREȘEDINTELE NICUȘOR DAN A AJUNS ÎN LOCALITATEA BĂCEL DIN JUDEȚUL COVASNA

PREȘEDINTELE NICUȘOR DAN A AJUNS ÎN LOCALITATEA BĂCEL DIN JUDEȚUL COVASNA

Articol scris de Realitatea de Tulcea

Anterior, șeful statului s-a deplasat la Praid din județul Harghita

Președintele Nicușor Dan a ajuns sâmbătă în localitatea Băcel din județul Covasna, grav afectată de inundațiile din ultimele zile.

Anterior, șeful statului s-a deplasat la Praid din județul Harghita, unde a vizitat zona și a participat la o ședință de lucru a tuturor instituțiilor implicate în intervenția imediată.

Președintele Nicușor Dan a ajuns sâmbătă la Praid și s-a deplasat la sediul salinei, unde se desfășoară o ședință de lucru la care participă toate instituțiile implicate în intervenția imediată, după situația de criză provocată în urma inundării de către apele pârâului Corund, al cărui debit a crescut din cauza ploilor abundente.

Autoritățile locale și județene au solicitat intervenția urgentă a Guvernului pentru sprijinirea persoanelor afectate de situația de criză de la Salina Praid.

La Praid este așteptat, în următoarele zile, și președintele Ungariei, Tamas Sulyok, care a anunțat că va veni pentru a inspecta situația și a livra ajutor prin intermediul Organizației de ajutor ecumenic din țara sa.

Salina Praid a fost inundată complet în urma ploilor abundente care au dus la creșterea debitului pârâului Corund și la compromiterea lucrărilor de protecție împotriva infiltrațiilor realizate în ultimele săptămâni.

Președintele a anunțat că va solicita premierului interimar Cătălin Predoiu să trimită Corpul de control la Salina Praid pentru a stabili vinovații pentru situația creată în urma inundațiilor.

AGERPRES

Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate