AL TREILEA SISTEM PATRIOT DONAT DE GERMANIA A AJUNS ÎN UCRAINA, A ANUNŢAT ZELENSKI

AL TREILEA SISTEM PATRIOT DONAT DE GERMANIA A AJUNS ÎN UCRAINA, A ANUNŢAT ZELENSKI
Germania a livrat Ucrainei trei sisteme de apărare antiaeriană
Ucraina a primit cel de-al treilea sistem de apărare antiaeriană Patriot donat de Germania, a anunţat preşedintele Volodimir Zelenski duminică seara, transmite dpa.
'(Sistemul) Patriot german a sosit', a declarat el în mesajul obişnuit către ucraineni.
Germania a livrat astfel Ucrainei trei sisteme de apărare antiaeriană Patriot şi, potrivit lui Zelenski, cel de-al treilea este probabil gata de a fi desfăşurat.
'Vom putea să facem mai multe pe cer. Desigur, mai sunt încă multe de făcut şi protecţia nu este în niciun caz garantată, dar este totuşi un câştig pentru Ucraina', a adăugat el.
Zelenski a subliniat în mod repetat în ultimele săptămâni că Ucraina are nevoie de mai multe sisteme de apărare antiaeriană, vorbind despre un număr de 6-25 sisteme Patriot.
Nu este clar câte sisteme au fost livrate până acum şi dacă toate acestea mai sunt operaţionale, menţionează dpa. AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:31 - Nicușor Dan ia în calcul un premier tehnocrat! PSD și UDMR negociază intens viitorul Guvern
- 20:25 - Verdictul lui Mircea Toma la CNA: Între libertatea de exprimare și amenzile de zeci de mii de lei. Este „discursul populist” noul pretext pentru cenzură?
- 19:32 - Ciclonul mediteraneean lovește România! Grindină, vijelii și rafale de 90 km/h au făcut ravagii în mai multe județe
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














