Tulceanca Nicoleta Ciortan a obţinut două medalii, aur şi argint, la Mondialele de Masters Indoor din oraşul Torun, Polonia. Este vorba de medalia de argint la semimaraton cu timpul de 1.21.57 şi aur pe echipe alături de alte două atlete din ţara noastră.

Nicoleta Ciortan a terminat pe locul 2 proba de semimaraton la W40 (femei peste 40 de ani). Nu mai puţin de 23 de alergători din ţara noastră au luat startul la semimaratonul de la Torun Polonia, un record pentru România. De asemenea, 503 sportivi din toată lumea au terminat cursa în care la probele individuale România a cucerit medalii prin Nicoleta Ciortan şi Paul Harjoc.

În vârstă de 43 de ani, Nicoleta Ciortan a reuşit un Season Best pe cei 21 de kilometri: 1.21.57. Atleta Dawn Grunnagle din SUA a câştigat la categoria Nicoletei Ciortan cu 1.16.25. Anca Diana Istrate a fost la 21 de secunde de medalia de bronz de la W40, cu timpul:1.24.56. Cu toate acestea echipa feminină a României W40 a cucerit medalia de aur în probă de semimaraton în componenţa Nicoleta Ciortan – 1.21.57,  Anca Diana Istrate – 1.24.52 şi Mihaela Maria  Botezan – 1.30.42.

De asemenea, echipa masculină M50, formată din Daniel Mirea, Ştefan Ciochină si Ion Candrea este vicecampioană mondială la semimaraton. Şi echipa feminină W35 a fost la înălţime la Campionatul Mondial de Atletism Masters Indoor. Simona Sladaru, Alis Pufu şi Violeta Chifor au obţinut medalia de bronz.  Totuşi, în clasamentul final pe medalii, România ocupă locul 26 din 55 de naţiuni cu 4 medalii de aur, 4 de argint şi 4 de bronz. Germania este cea mai importantă forţă a atletismului mondial la Masters. A câştigat 262 de medalii: 100 de aur, 79 de argint şi 83 de bronz.

Articolul precedentNava Bolero (Elveţia) a deschis sezonul croazierelor pe Dunăre la Tulcea
Articolul următorFaza judeţeană a olimpiadelor de limba romani şi-a desemnat câştigătorii