Echipa Arrubium Măciun a câștigat în deplasare cu Progresul la Băilești, scor 20 la 22 și se califică la Turneul Final J3 la Handbal din grupa valorică 2.

Juniorii tulceni născuți  în 2008/2009 au dominat categoric meciul, la pauză conduceau cu 7 goluri, scorul fiind 11 la 8. Cu această victorie, băieții din Măcin se califică în ”grupa elitelor” și va juca la turneul final alături de 7 din cele mai bune echipe de juniori din țară.

Un meci greu, cu o încărcătură emoțională puternica, in care Arrubium a întâlnit principala contracandidata la locul 2, locul ce asigura participarea la turneul final J3. Băieții motivați, au gestionat foarte bine jocul conducând tot timpul partidei, chiar și la 7 goluri. Sa terminat 22-20 pt Arrubium, 11-8 la pauză. Cu 3 etape înainte de terminarea grupelor semifinale, Arrubium și-a asigurat participarea la Turneul Final, unde se întâlnesc cele mai bune 8 echipe din tara din 74 participante.

Echipa Arrubium Măcin: Tănase Andrei, Rădoi Andrei, Bulgaru Iulian, Bulgaru Teodor, Constantin Daniel, Vladila Daniel, Vasile Robert, Bornescu Florin, Topoleanu Rareș, Toader Teodor, Voicu Cristian, Murgoci David, Popescu Robert, Chemalogu Giani.

Antrenori: Chemaloglu Giani, Osman Yuksel și Topoleanu Stefan Razvan

Sursa: Realitatea de Tulcea

Articolul precedentRomânia, în Cartea Recordurilor cu Tricoul Uriaș al Naționalei de Rugby. Gabriel Oprea, președintele UMPMV: „Rugby înseamnă stejari, sacralitate, înseamnă România”
Articolul următorPoliția Română despre întocmirea electronică a proceselor verbale