VIDEO| Au reapărut cocorii în Delta Dunării

VIDEO| Au reapărut cocorii în Delta Dunării
Câteva exemplare de cocori au fost observate în Delta Dunării.
Câteva exemplare de cocori au fost observate în Delta Dunării.
Consideraţi vestitorii înaripaţi ai primăverii, cocorii erau cândva foarte răspândiţi, dar numărul lor a început să scadă continuu din cauza degradării habitatului.
“Au reapărut cocorii în RBDD! În cultura asiatică se credea că aceste păsări trăiesc 1000 de ani, de aceea ele simbolizează viața îndelungată.
Cocorul este o pasăre monogamă, care rămâne cu perechea sa pentru tot restul vieții. Din această cauză a devenit simbol al fidelității, vieții de cuplu, al dragostei și fericirii. Frumusețea și eleganța cocorilor fac ca aceste păsări să fie atât de fascinante pentru oameni, în China, Africa de Sud și Uganda cocorii fiind simboluri naționale,” a anunțat Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării într-o postare pe Facebook.
Sursa: Realitatea de Tulcea
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:17 - Pensiile din iunie vor veni cu întârzire din cauza sărbătorilor legale
- 17:46 - La 102 ani merge la serviciu, învață olărit și scrie poezii. Povestea bărbatului pe care internetul l-a numit „cel mai fericit om din lume”
- 17:35 - Bătaie generală în Centrul Vechi: Fanii ucraineni veniți la un concert s-au încăierat cu un grup de motocicliști
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














