În această săptămână, în sala CSS Tulcea, s-au desfăşurat cele 3 meciuri care au stabilit podiumul clasamentului judeţean al Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar – secţia baschet masculin.
Meciul nr.1 : Liceul Teoretic Grigore Moisil – Liceul Ion Creangă (Pedagogic) = 71-61 (19-4, 17-11, 14-21, 21-25). Marcatori : Adrian Vladâcenco 28 puncte (2×3 + 9×2 + 4+1, 9 asisturi, 6 recuperări, 1 intercepţie), Alex Iorga 21 pct. (8×2 + 3×1, 2 assisturi, 11 recuperări, 1 capac, 3 intercepţii), Dragoş Ciulei 14 p (2×3 + 2×2 + 4×1, 1 assist, 3 recuperări, 2 intercepţii), Alex Enică 6 p(3×2, 1 assist, 1 rec., 1 interc.), Deniss Chirilă 2 p. (1×2, 1 assist, 5 recuperări) , respectiv Eugen Moscu 23 puncte (3×3 + 6×2 + 2×1), Alex Dimu 16 p (2×3 + 3×2 + 4×1), Andrei Cojocaru 8p. (4×2), A Plătică 6 p (3×2), Kevin Burcă şi R Pârvu câte 4 (2×2). În timp ce „Peda” a folosit doar cei 6 jucători care s-au aflat pe lista marcatorilor, la „Moisil” au intrat toţi cei 12 jucători înscrişi pe foaia de joc : Vlad Dumitrescu (1 assist , 4 intercepţii), Denis Unitu (2 assisturi), Silviu Partnoi (1 recup.), Alex Cîrlan (1 recup.), Alex Călin (1 interc.), Alex Evtei, Alex Bardaş.
Deşi Moisilul s-a desprins în câştigătoare încă de la început (15 puncte avans la sfârşitul sfertului 1, 21 de puncte la pauza mare), partida a fost atractivă pentru numeroşii spectatori prezenţi, Peda reuşind o revenire substanţială în a doua jumătate.
Meciul a fost de un nivel tehnico-tactic destul de bun şi a avut 2 faze antologice. Prima, unică, a celor de la Peda : intercepţie, la o repunere de sub propriul panou, a lui Moscu, cu 2 secunde înainte de finalul reprizei, urmată imediat de 2 paşi şi o aruncare fabuloasă, la celălalt panou : Coş de 3, de la 25 de metri, în ultima secundă !!! Aplauzele tribunelor pline, au ţinut bună parte din pauză iar comentariile nu s-au stins, probabil, nici acum…
O a doua fază, a Moisiliştilor: pasă din săritură, pe spate a lui Ciulei, în zero grade, lui Adi care marchează cu „fâş” , la sfârşitul timpului de atac.

Meciul nr.2 , practic cel care a decis campioana judeţeană:
Liceul Teoretic Grigore Moisil – Colegiul Dobrogean Spiru Haret = 67-57 (16-15, 14-7, 19-15, 19-20). Marcatori : Adrian Vladâcenco 33 puncte (2×3 + 12×2 + 3×1, 6 asisturi, 2 recuperări, 3 intercepţii), Dragoş Ciulei 21 p (7×3 !!!, 3 assist, 1 recuperare, 2 intercepţii), Alex Iorga 11 pct. (4×2 + 3×1, 2 assisturi, 7 recuperări, 2 interc.), Vlad Dumitrescu 2 p.(1×2, 1 assist , 2 recup., 1 capac, 1 interc.), respectiv Andrei Ursu 17 puncte (3×3+ 3×2 + 2×1), Vali Tudorică 12 pct.( 4×2 + 4×1), Bogdan Andronic 11 p. (5×2 + 1×1), Cosmin Voinea 8 p. (4×2), Gabi Gherasim 7 p (1×3 + 2×2), Filip Pascale 2 p. (1×2). La Moisil, au mai jucat Alex Enică (3 assisturi, 3 recuperări, 1 intercepţie) şi Deniss Chirilă (1 assist, 3 recuperări) iar la Spiru, Cristi Melinte şi Emil Herţea.
Moisiliştii au condus de la început până la sfârşit, dar meciul a fost foarte disputat, de multe ori avantajul fiind de doar 1-3 puncte, diferenţă recuperabilă într-un singur atac. Doar sfertul 4 a fost unul mai liniştit, ecartul de 11 puncte de la ultima pauză, ajungând, spre final, la un maxim de 13 puncte.
Record de coşuri de 3, marcate de un singur jucător (Dragoş Ciulei), într-un meci de ONSS, la Tulcea : 7 !!! (cu un procentaj extraordinar : 47% (7 din 15). Aici, de altfel, a fost făcută diferenţa între cele 2 echipe ai căror jucători se cunoşteau foarte bine, fiind, majoritatea, foşti legitimaţi, la diverse categorii de vârstă, ai Clubului Sportiv Şcolar Tulcea (chiar dacă nu toţi, la baschet…).
Meci disputant aprig dar perfect în limitele fair-play-ului, cele 4 faulturi (la limita maximului de 5 permis de regulament) acumulate de pivoţi (Iorga, Tudorică) şi Voinea fiind faulturi de joc, perfect normale la o partidă a cărei balanţă s-a înclinat decisiv de abia spre final.

Meciul nr.3, ultimul al turneului, pentru stabilirea locurilor 2 şi 3, în condiţiile în care câştigătoarea la nivel judeţean fusese deja stabilită după cele 2 victorii ale Lic. Moisil, din primele 2 zile.
Colegiul Dobrogean Spiru Haret – Liceul Teoretic Ion Creangă (Pedagogic) = 53-47 (9-13, 14-14, 21-9, 9-11). Marcatori: Vali Tudorică 16 puncte (7×2 + 2×1), Andrei Ursu 12 puncte (5×2 + 2×1), Filip Pascale 10 p. (5×2), Bogdan Andronic 8 p. (3×2 + 2×1), Cosmin Voinea 6 p. (3×2), Gabi Gherasim 1 p (1×3 + 2×2), respectiv Eugen Moscu 31 puncte ( 14×2 + 3×1),
Singurul meci în care NU s-a înscis nici un coş de 3, deşi încercări au tot fost. (Comparativ, în celelalte 2 meciuri s-au marcat câte 9, respectiv 13 de „3”…).
Partidă cu scor strâns, cu cele 2 echipe alternând la conducere până în partea a 2-a a sfertului 3, când echilibrul s-a rupt, pe fondul oboselii celor de la Peda, care nu au avut variante viabile de schimb, pe banca de rezerve. Deşi ambele echipe au folosit, fiecare, pe parcursul celor 40 de minute, câte (doar) 7 jucători, cei de la Spiru au avut avantajul că aceştia au fost, toţi, legitimaţi, în sezonul trecut, la CSS Tulcea, având experienţa meciurilor din cadrul Campionatului Naţional de Juniori.
A avut câştig de cauză omogenitatea Spiriştilor în faţa jocului individualist practicat de “Peda”, cele 31 de puncte marcate de Moscu, nefiind suficiente.
Spectatorii aproape că au umplut, din nou, tribunele, şi şi-au susţinut, în mod civilizat, favoriţii.
Clasament final :
1. Liceul Teoretic Grigore Moisil 2 victorii +20 (71-61, 67-57)
2. Colegiul Naţional Spiru Haret 1 victorie – 4 (57-67, 53-47)
3. Liceul Teoretic Ion Creangă 0 victorii -16 (57-67, 47-53)