Veste bună pentru românii cu credite: Indicele ROBOR la trei luni a scăzut la 6,25% pe an

Veste bună pentru românii cu credite: Indicele ROBOR la trei luni a scăzut la 6,25% pe an
Veste încurajatoare pentru românii cu credite de consum în lei
Veste încurajatoare pentru românii cu credite de consum în lei: indicele ROBOR la trei luni, esențial pentru calculul dobânzilor variabile, a înregistrat o nouă scădere vineri. Potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR), indicele a coborât la 6,25% pe an, față de 6,27% în ședința anterioară.
La începutul acestui an, indicele ROBOR la trei luni se situa la 5,92% pe an. De asemenea, s-au înregistrat scăderi și pentru ceilalți indici principali.
Indicele la șase luni, folosit la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a coborât la 6,39% pe an, de la 6,42%. ROBOR la 12 luni a scăzut la 6,60%, de la 6,62%.
În contrast cu scăderea indicilor ROBOR, Indicele de Referință pentru Creditele Consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, este de 6,06% pe an. Acesta este calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice din trimestrul II 2025, reprezentând cel mai ridicat nivel înregistrat până acum de acest indice.
Sursa: realitatea.net
Citește și:
- 08:02 - Analiză Daniel Udrescu: Cum a fost distrus motorul IMM al României și de ce statul a intrat în spirala datoriei. De la 1.000.000 € la 100.000 €
- 18:14 - Analiză Daniel Udrescu: De ce prorogarea indexării pensiei încalcă însăși structura dreptului constituțional la pensie
- 08:12 - Analiză Daniel Udrescu: Statul impozitează inflația. Statul nesocotește justa așezare a sarcinilor fiscale și necesitatea protecției proprietății
- 17:19 - Descoperire incredibilă pentru o femeie din Serbia: ce a făcut după ce a găsit 700.000 de euro sub saltea
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News













