Tragedie în Turcia. Șeful armatei libiene a murit după prăbușirea unui avion Falcon 50

Tragedie în Turcia. Șeful armatei libiene a murit după prăbușirea unui avion Falcon 50
Șeful Statului Major al armatei libiene a murit marți seară într-un accident aviatic produs la scurt timp după decolarea aeronavei din Ankara.
Șeful Statului Major al armatei libiene a murit marți seară într-un accident aviatic produs la scurt timp după decolarea aeronavei din Ankara. Premierul Libiei a confirmat decesul, iar autoritățile turce au anunțat declanșarea unei anchete.
Potrivit ministrului turc de Interne, avionul a decolat de pe aeroportul Esenboğa din Ankara la ora 17:10 GMT, cu destinația Tripoli. Legătura radio s-a pierdut după aproximativ 40 de minute, la ora 17:52 GMT. Epava a fost găsită lângă un sat din provincia Ankara.
Autoritățile au precizat că aeronava, un Dassault Falcon 50 închiriat și înregistrat în Malta, a solicitat o aterizare de urgență în timp ce survola zona Haymana. Contactul radio nu a mai putut fi restabilit, iar cauzele prăbușirii nu sunt cunoscute deocamdată. Nu există încă date clare despre istoricul tehnic al avionului sau despre proprietatea acestuia.
Ministrul turc al Justiției a anunțat că a fost deschisă o anchetă oficială pentru stabilirea circumstanțelor accidentului.
În urma tragediei, Guvernul de Uniune Națională din Libia a decretat trei zile de doliu național pe întreg teritoriul țării.
Citește și:
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











