Studenţii cer majorarea subvenţiei acordate la transportul feroviar şi cu metroul la 90%

Studenţii cer majorarea subvenţiei acordate la transportul feroviar şi cu metroul la 90%
Studenţii cer majorarea subvenţiei acordate la transportul feroviar şi cu metroul de la 50 la 90%. Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România precizează că impactul bugetar pe care l-a avut eliminarea gratuităţii la transportul feroviar „a fost nesemnificativ”.
Studenţii cer majorarea subvenţiei acordate la transportul feroviar şi cu metroul de la 50 la 90%. Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România precizează că impactul bugetar pe care l-a avut eliminarea gratuităţii la transportul feroviar „a fost nesemnificativ”.
„În perioada 2017-2021, între adoptarea Ordonanţei de Urgenţă nr. 2/2017 şi adoptarea Ordonanţei de Urgenţă nr. 8/2021, toţi studenţii înmatriculaţi la studii universitare cu frecvenţă în România au beneficiat de gratuitate la transportul feroviar, clasa a-II-a. Această facilitate a fost de natură să asigure o serie largă de beneficii directe şi imediate pentru studenţi, precum creşterea accesibilităţii studiilor pentru studenţii navetişti, a implicării în acţiuni de voluntariat, a posibilităţii de a participa la diverse evenimente pentru studenţi şi tineri.
În contextul în care România este penultima ţară din UE la cheltuieli publice/student şi luând în considerare că alte state (precum Slovacia sau Bulgaria) au politici similare sau ponderi net superioare celei de 50% din prezent, credem că toate acestea nu pot reprezenta decât un beneficiu pentru mediul universitar din România”, se arată într-un comunicat transmis luni de ANOSR.
ANOSR precizează că impactul bugetar pe care l-a avut eliminarea gratuităţii la transportul feroviar „a fost nesemnificativ”.
Conforrm ANOSR, ca urmare a creşterii preţurilor la biletele de tren, în contextul scumpirii combustibilului „acordarea unei astfel de facilităţi ar fi o măsură extrem de inteligentă dat fiind faptul că ar putea fi acordată o subvenţie direcţionată către o categorie specifică a populaţiei, care nu se bucură, în majoritatea ei covârşitoare, de resurse financiare semnificative”, precizează federaţia studenţească.
Totodată, potrivit acestora, o astfel de măsură ar încuraja mersul cu trenul şi cu metroul, „un transport ecologic, verde”, tendinţă pe care statul este direct interesat să o încurajeze.
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











