Remdesivir ar putea fi produs la Antibiotice Iași

Remdesivir ar putea fi produs la Antibiotice Iași
Nelu Tătaru a anunțat, că medicamentul Remdesivir ar putea fi produs la Antibiotice Iași cel mai devreme în doi ani
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat, miercuri, că medicamentul Remdesivir, folosit ca tratament împotriva Covid-19, ar putea fi produs la Antibiotice Iași cel mai devreme în doi ani, întrucât nu este linie tehnologică.
”Am avut o discuţie şi astăzi după-amiază voi fi la Iaşi, la Antibiotice Iaşi pentru a evalua... Din discuţiile preliminare nu există linie tehnologică. Nu avem încă posibilitatea. Capacitatea ar fi cam peste 2 - 3 ani până la cinci ani să putem produce cu o linie de producţie nouă şi cu patent", a spus Tătaru, la Institutul Clinic Fundeni.
Întrebat și despre Euthyrox, medicamentul esenţial pentru pacienţii cu afecţiuni tiroidiene, ministrul a anunțat că se fac importuri pentru a suplimenta dozele.
”Am solicitat această autorizaţie de import paralel. În acest moment, se fac importuri paralele pentru a suplimenta aceste doze, sperăm să ajungă şi la pacienţi”, a spus ministrul.
Sursa: Realitatea de Realitatea Medicala
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











