Raed Arafat, despre restricțiile din valul 4 Covid: Până la carantinare, există alte măsuri - poate interzicerea unor activități

Raed Arafat, despre restricțiile din valul 4 Covid: Până la carantinare, există alte măsuri - poate interzicerea unor activități
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a explicat la ce restricții se pot aștepta românii, odată cu creșterea numărului de infectări cu COVID-19, în valul 4 al pandemiei.
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a explicat la ce restricții se pot aștepta românii, odată cu creșterea numărului de infectări cu COVID-19, în valul 4 al pandemiei.
Invitat într-o emisiune la un post TV, Raed Arafat a declarat că, până la carantinare, sunt luate alte măsuri.
„Noi avem în Hotărârea de Guvern unele praguri care sunt prestabilite, și asta că să ușureze luarea deciziilor de către Comitetele Județene pentru Situații de Urgență. De exemplu, la Satu Mare a fost un număr de localități în care a crescut incidența semnificativ. Dar nu este suficient numai creșterea incidenței. Există un mecanism de calcul stabilit de INSP. DSP face acest calcul, dacă trece de 60 de puncte, înseamnă că este propunere de carantinare. Se face propunere de carantinare către INSP care o avizează. Ulterior se discuta în cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, și dacă se menține în comitet carantinarea localităților, atunci se emite ordinul pentru carantinare", a spus Raed Arafat.
"La acest moment, avem șase localități în județul Satu Mare și o localitate în județul Sibiu care au fost carantinate prin această modalitate. Până la carantinare, există alte măsuri. Există măsurile care se iau pe limitarea numărului persoanelor care participa la unele activități. Începe numărul să scadă, cu cât crește incidența. Poate interzicerea unor activități. Sau se permite participarea la ele cu condiția să prezinți certificatul verde", a explicat Raed Arafat.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














