PMP: Guvernul Ciucă, campion la angajarea bugetarilor - aproape 2 mii pe lună

PMP: Guvernul Ciucă, campion la angajarea bugetarilor - aproape 2 mii pe lună
"În ultimii 6 ani, niciun alt guvern nu a reușit să angajeze atâția bugetari într-o singură lună”
"În ultimii 6 ani, niciun alt guvern nu a reușit să angajeze atâția bugetari într-o singură lună. De când Guvernul Ciucă a intrat la putere, la stat au fost angajate peste 11.000 de persoane. În mai 2022, numărul bugetarilor a depășit pragul de 1,2 milioane", transmite PMP.
"România intră în vrie, în timp ce statul mai încălzește niște posturi. Presate de termenul de 1 iulie, dată de la care a intrat în vigoare legea privind suspendarea angajărilor, instituțiile s-au grăbit să mai organizeze niște concursuri."
În acest context, PMP cere Guvernului să reducă numărul bugetarilor. "Statul trebuie să fie primul care să taie din cheltuieli și să fie exemplu pentru românii cărora le oferă subvenții de 50 de bani per litru de combustibil", a mai anunțat PMP."În ultimii 6 ani, niciun alt guvern nu a reușit să angajeze atâția bugetari într-o singură lună. De când Guvernul Ciucă a intrat la putere, la stat au fost angajate peste 11.000 de persoane. În mai 2022, numărul bugetarilor a depășit pragul de 1,2 milioane", transmite PMP."România intră în vrie, în timp ce statul mai încălzește niște posturi. Presate de termenul de 1 iulie, dată de la care a intrat în vigoare legea privind suspendarea angajărilor, instituțiile s-au grăbit să mai organizeze niște concursuri."În acest context, PMP cere Guvernului să reducă numărul bugetarilor. "Statul trebuie să fie primul care să taie din cheltuieli și să fie exemplu pentru românii cărora le oferă subvenții de 50 de bani per litru de combustibil", a mai anunțat PMP.
Sursa: Realitatea Din PMP
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














