Actualitate· 1 min citire

O navă ucraineană a sărit în aer la Gurile Dunării

29 iul. 2022, 17:45
Actualizat: 29 iul. 2022, 17:45

O navă hidrografică ucraineană a sărit în aer joi la Gurile Dunării, a anunţat vineri dimineaţă Comandamentul Operaţional Sud al forţelor de apărare ucrainene, citat de agenţia de presă Unian.

O navă hidrografică ucraineană a sărit în aer joi la Gurile Dunării, a anunţat vineri dimineaţă Comandamentul Operaţional Sud al forţelor de apărare ucrainene, citat de agenţia de presă Unian.

"Ca urmare a unei explozii la impactul cu un dispozitiv exploziv necunoscut în zona gurilor (canalului) Bâstroe de la Dunăre, o navă maritimă hidrografică ucraineană de mici dimensiuni s-a ales cu o gaură la provă, sub linia de plutire", se arată într-un comunicat al Comandamentului Sud.

Echipajul a luat o serie de măsuri, prin forţe proprii, pentru a salva nava de la scufundare.

"În prezent au loc lucrări de reparare a ambarcaţiunii. Nu s-au înregistrat pierderi de vieţi omeneşti", se mai spune în comunicat, transmite Agerpres.

Potrivit portalului Dumskaia din Odesa, în incident a fost implicată nava hidrografică Şliahovik, aparţinând unei instituţii din subordinea Ministerului ucrainean al Infrastructurii.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate