Numărul mare de noi cazuri COVID-19 aduce România în atenția presei internaționale

Situația îngrijorătoare din România și din regiune a fost semnalată și de directorul Organizației Mondiale a Sănătății
România riscă restricții CoVID-19 în tot mai multe țări. Mulți se tem că muncitorii români vor produce noi focare în Vest, acolo unde autoritățile au reușit să aducă situația epidemiologică sub control.
Țara noastră este văzută de presa internațională ca fiind unul dintre cele mai mari focare din Europa. Totul după ce România raportează zilnic tot mai multe infectări CoVID-19. De exemplu, jurnaliștii din Ungaria vorbesc despre incapacitatea Bucureștiului de a controla virusul, iar cei din Italia spun că în ultima perioada foarte mulți români care locuiesc acolo sunt depistați cu noul coronavirus. Tot presa din Italia spune că țara noastră a ajuns cel mai mare focar din Balcani.
Subiectul este preluat de reputata publicație americană The New York Times care aduce aminte de recordul de cazuri înregistrat de România. În plus, situația îngrijorătoare din România și din regiune a fost semnalată și de directorul Organizației Mondiale a Sănătății pentru situații de urgență.
Citește și:
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:57 - România sub zăpezi. Intervenții de urgență în 7 județe pentru salvarea persoanelor înzăpezite și refacerea rețelei electrice
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











