Actualitate· 2 min citire

Forțele Aeriene Române, misiuni de poliţie aeriană, în urma detectării unor activităţi deasupra Mării Negre

20 feb. 2022, 18:53
Actualizat: 20 feb. 2022, 18:53

Aeronave F-16 Fighting Falcon şi MiG-21 LanceR au executat două misiuni de poliţie aeriană

Două misiuni de poliţie aeriană au fost executate de Forţele Aeriene Române în ultimele trei zile în urma detectării unor activităţi aeriene deasupra Mării Negre.

Potrivit MApN, în perioada 17-19 februarie aeronave de tip F-16 Fighting Falcon şi MiG-21 LanceR din cadrul Forţelor Aeriene Române au executat două misiuni de poliţie aeriană în spaţiul aerian naţional. Dirijarea, controlul şi coordonarea misiunii au fost gestionate de către controlorii de trafic aerian din cadrul Centrului de Operaţii Aeriene. Centrul NATO de operaţiuni aeriene combinate (CAOC) Torrejón a ordonat decolarea aeronavelor aflate în serviciul de luptă Poliţie Aeriană în România sub comandă NATO. Decizia a fost luată în urma detectării unor activităţi aeriene deasupra Mării Negre, în afara spaţiului aerian naţional. Vezi mai multe articole din categoria SOCIAL Aeronavele militare româneşti au executat patrulare aeriană după care au revenit la aerodromul de bază pentru refacerea capacităţii de zbor, au explicat reprezentanţii MApN.

Forţele Aeriene Române execută, alături de militari din forţele aeriene ale Italiei, Germaniei şi Statelor Unite, misiuni de Poliţie Aeriană Întărită sub comandă NATO pentru apărarea spaţiului aerian naţional.

Misiunile de instruire în comun au ca principal obiectiv creşterea interoperabilităţii între aliaţii din cadrul NATO, iar misiunile de poliție aeriană desfășurate în comun contribuie la dezvoltarea capacităţii de reacţie şi descurajare.

Sursa foto Forțele Aeriene Romîne

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate