Au fost prelungite termenele de depunere a înştiințărilor scrise la UAT-uri pe a căror rază se află terenurile agricole afectate de secetă

Au fost prelungite termenele de depunere a înştiințărilor scrise la UAT-uri pe a căror rază se află terenurile agricole afectate de secetă
S-a constituit Comisia de constatare a pagubelor la culturile agricole
Modificare în procedura de sprijin pentru agricultorii ale căror culturi sunt afectate de seceta severă, în care au fost prelungite termenele de depunere a înştiințărilor scrise la unitățile administrativ-teritoriale pe a căror rază se află terenurile agricole afectate.
Noile termene stabilite sunt următoarele:
1 august 2022 - se pot depune înştiințări scrise la UAT-uri pentru culturile agricole înfiinţate în toamna lui 2021 (15 mai, termenul inițial),
15 noiembrie 2022 - se pot depune înştiințări scrise la UAT-uri pentru celelalte tipuri de culturi agricole (1 septembrie, termenul inițial).
”Am constituit, prin Ordin de Prefect, Comisia de constatare a pagubelor la culturile agricole generate de seceta pedologică. Aceasta va lucra în strânsă legătură cu Direcția pentru Agricultură şi APIA, precum şi cu reprezentanții UAT-urilor, astfel încât să avem o imagine cât mai clară asupra situației din teren. De asemenea, în calitate de preşedinte al CJSU am notificat în scris toate comitetele locale pentru situații de urgență cu privire la modificarea termenelor de depunere a înştiințărilor de către agricultori, în conformitate cu prevederile legale intrate în vigoare de la 1 iulie”, a declarat prefectul județului Brăila, Iulian Timofei.
Înştiinţările scrise depuse de fermieri trebuie să cuprindă datele de identificare ale deţinătorului de teren agricol, suprafaţa totală declarată, suprafaţa calamitată (estimativ pe fiecare dintre culturile calamitate), cu specificarea dacă respectiva suprafaţă se află în zonă irigabilă.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News














