Amenzi uriașe pentru campare ilegală şi pentru accesul cu maşinile pe plajele de la Vadu şi Corbu

Plajele sălbatice de la Vadu, Corbu și Capul Midia, din perimetrul Rezervației Biosferei Delta Dunării, au fost luate cu asalt și în acest weekend.. Autoritățile au dat amenzi de peste 63.000 de lei celor care care au campat ilegal și au parcat mașinile pe habitatele de interes comunitar.
Plajele sălbatice de la Vadu, Corbu și Capul Midia, din perimetrul Rezervației Biosferei Delta Dunării, au fost luate cu asalt și în acest weekend.. Autoritățile au dat amenzi de peste 63.000 de lei celor care care au campat ilegal și au parcat mașinile pe habitatele de interes comunitar.
Pe plajele Vadu – Corbu – Midia, au fost sâmbătă aproximativ 13.500 de turiști și 1650 de autovehicule, iar duminică, 11.300 de turiști și 1380 autovehicule.
“În acest weekend au fost întreprinse acțiuni comune de control cu echipe mixte formate din inspectorii ecologi ai Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării, Gruparea Mobilă de Jandarmi Tomis, Constanța și reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul RBDD. Pentru încălcările legii constatate, inspectorii ecologi ai Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării au aplicat sâmbătă un număr de 65 amenzi contravenționale în valoare de 43.500 lei, și 7 avertismente, iar duminică au aplicat un număr de 54 de amenzi contravenționale în valoare de 19.600 lei și 16 avertismente, conform Legii 82/1993 și OUG 202/2002”, a transmis Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării.
Toate plaje de pe teritoriul RBDD au fost monitorizate de către inspectorii ecologi ai ARBDD, astfel, pe plaja Portița s-au estimat 380 turiști, pe plaja Sf. Gheorghe 300 turiști, iar pe plaja Sulina 1700 turiști.
Citește și:
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 11:49 - Circulația trenurilor, afectată de viscol. Oamenii sunt blocați în vagoane. Întârzieri de peste trei ore
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
- 10:45 - Incendiu violent pe o șosea din Giurgiu. O mașină a fost mistuită de flăcări
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











