Simona Halep(13 WTA) a fost învinsă de Elina Svitolina(5WTA), în optimile turneului de la US Open, scor, 3-6, 3-6, după o oră și 17 minute de joc.

Statistica partidei Halep vs Svitolina

Ași: 2-5

Duble greșeli: 1-1

Puncte câștigate cu primul serviciu: 53% – 71%

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 44% – 50%

Puncte câștigate la fileu: 77% (10/13) – 56% (9/16)

Puncte de break câștigate: 2/4 (50%) – 4/11 (36%)

Lovituri câștigătoare: 24-16

Erori neforțate: 21-14

Total puncte câștigate: 51-65

Distanță acoperită: 3564,7 metri – 3620,7 metri

Durată meci: 1h 16 min.

„Nu-mi place niciodată să joc cu Elina Svitolina, meciurile sunt grele, sunt ciudate contra ei, am revenit eu, a revenit apoi ea la unele meciuri. Trebuie să stai concentrată la fiecare punct și să alergi mult, să muncești, e muncă brută la partidele cu ea. A fost un meci greu. Ea a jucat foarte constant, nu a ratat mult, a fost puternică pe picioare, a alergat mult, așa că toată admirația pentru ea.

Cât despre mine, am fost un pic stresată și tensionată înainte de meci pentru că știam că va fi unul dificil. Eram și un pic obosită după cele trei partide aici. Per total, am făcut o treabă bună aici. Sunt optimistă pentru că am putut evolua fără dureri”, a declarat Simona Halep.

Simona se consolează cu premiul de 265.000 de dolari după eliminarea de la US Open.

Elina Svitolina o va întâlni în sferturile de la US Open pe câștigătoarea partidei Leylah Annie Fernandez – Angelique Kerber.

Sursa: Realitatea de Constanta

Articolul precedentActorul Ion Caramitru a murit
Articolul următorMitrea: „Avem la Guvern niște copii care nu înțeleg responsabilitatea funcțiilor și care aruncă cu noroi…”