Hamilton s-a impus în faţa olandezului Max Verstappen de la Red Bull, câştigătorul titlului mondial în ultimele trei sezoane şi actualul lider al clasamentului general, clasat pe locul secund.

Cursă a fost influențată de ploaia căzută intermitent pe circuitul britanică și care a determinat strategia de cursă și alegerea pneurilor.

Poziţia a treia a fost ocupată de britanicul Lando Norris de la McLaren, care s-a aflat mult timp la conducerea cursei.

Britanicul George Russell, coechipierul lui Hamilton la Mercedes, care a luat startul din pole-position, a fost nevoit să abandoneze din cauza unei probleme mecanice.

Ultimul succes al lui Hamilton în Formula 1 data decembrie 2021, când a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite.

Următoarea etapă în mondialul de Formula 1 va avea loc în data de 21 iulie la Budapesta, pe circuitul Hungaroring, Marele Premiu al Ungariei. Clasamentul Campionatului Mondial de Formula este condus de Max Verstappen cu 255 puncte urmat de Lando Norris cu 171 și Charles Leclerc cu 150 de puncte.

Articolul precedentVolei feminin: România luptă pentru semifinale, la Campionatul European U18
Articolul următorBritanicul Max Walker, victorie de etapă în Turul Ciclist al Sibiului