În perioada 15-16.12.2018 la Coral Plaza Mall din Tulcea, a avut loc competiția de șah ”Cupa Sărbătorilor de Iarnă – Coral Tulcea” editia a III-a organizată de ACS Logic Delta în colaborare cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Tulcea, fiind susținută de Fundația Coral Delta , care a pus la dispozitie spatiul de joc si a oferit cadouri tuturor copiilor participanti.
La acest concurs s-au întrecut un număr de 62 de sportivi legitimați la cluburile de șah din : Galați, Macin și Tulcea.
Competiția s-a desfășurat pe parcursul a 6 runde, în sistem elvețian, cu timp de gândire 60 min/ jucător si a cuprins patru turnee : Turneul A ( copii sub 12 ani), Turneul B ( copii sub 8 ani), Turneul C ( copii sub 12 ani nelegitimati) si Turneul D ( copii sub 8 ani nelegitimati ). Buna desfășurare a acestor turnee a fost asigurată de către arbitrul de șah Sarighioleanu Marius.
Competiția a reunit copii valoroși ai sportului minții, care dețin un bogat palmares cu rezultate deosebite atât la nivel național cât și european, iar ocuparea unui loc pe podium nu a fost ușor de obținut.
La finalul celor 6 runde, clasamentul final a fost următorul:
Turneul A
U12
Locul I – Ancuță Eduard – Gabriel – ACS Logic Delta
Locul II – Borisov Sofia Ioana – ACS Logic Delta
Locul III – Tănase Andrei – ACS Logic Delta
Locul I F – Boureanu Bianca-Alina – CS Șah Club Galați
U10
Locul I – Gafar Timur Ioan – ACS Logic Delta
Locul II – Gherghisan Alexandru Nicusor – ACS Logic Delta
Locul III – Munteanu Darius Adrian– ACS Logic Delta
Locul I F – Puscatu Iustinia Andreea – ACS Logic Delta
Locul II F – Ionită Andreea Antonia – Acs Smart Galați

Turneul B
U8
Locul I – Chihaea Iustin Fabian – ACS Logic Delta
Locul II – Cuculici Robert– ACS Logic Delta
Locul III – Guriencu Gabriel Alexandru – ACS Logic Delta
Locul I F – Mardare Adelina Izabela – ACS Logic Delta
Locul II F – Coman Ioana Isabella – ACS Logic Delta
Locul III F – Crăiță Miruna Gabriela – CS Șah Club Galați

Turneul C ( Nelegitimați)
U12
Locul I – Bota Matei – ACS Logic Delta
Locul II – Dumitrache Denisa – ACS Logic Delta
Locul III –Caimacan Daniel– ACS Logic Delta
Locul I F – Dutu Irina – ACS Logic Delta
U10
Locul I – Dumbravă David – ACS Logic Delta
Locul II – Buzatu Tudor – ACSLogic Delta
Locul III – Croitoru Matei – ACS Logic Delta
Locul I F – Lavrente Maria Alexia – Palatul Copiilor Tulcea
U8
Locul I – Mohonea Alexandru – ACS Logic Delta
Locul II – Nedelcu Ioan – ACS Logic Delta
Locul III – Sevastin Tudor – ACS Logic Delta
Locul I F – Filipescu Diana – ACS Logic Delta
U6
Locul I – Iosifides Camil – ACS Logic Delta

Sunt foarte multumit de prestatia tuturor copiilor de la ACS Logic Delta care au participat la aceasta competitie și îi felicit pentru că, au făcut un joc bun și au reprezentat cu cinste atât clubul cât și județul Tulcea.
La acest concurs, cel mai greu turneu a fost cel de la U12 ani, unde s-au întrecut copii dintre cei mai valoroși. Jucătorii clubului nostru, Ancuță Eduard si Borisov Sofia au avut un parcurs excepțional, astfel că, la finalul celor 6 runde de joc au obținut același numar de puncte ( 5 pct) departajarea facându-se după criteriul buchholz.
Ne bucurăm că, șahul tulcean la nivel de copii este într-o continuă dezvoltare, devenind unul dintre cele mai îndrăgite sporturi din orașul Tulcea.
Felicitări tuturor copiilor participanți la această competiție!
Mutumim Fundației Coral Delta , Direcției Județene pentru Sport și Tineret Tulcea precum și Fundației Județene pentru Tineret Tulcea pentru sustinerea acordata copiilor care practică ”sportul minții”- șahul.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here