MINISTRUL MEDIULUI, ÎN INSPECȚIE LA DIGURILE DIN DOLJ: ”VERIFICĂM CONSTANT DEBITUL DUNĂRII ȘI ZONELE ÎN CARE RISCUL DE INUNDAȚII ESTE CRESCUT”

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, inspectează alături de specialiştii de la Apele Române starea lucrărilor de îndiguire şi ale măsurilor de apărare împotriva inundațiilor
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a fost în teritoriu unde inspectează alături de specialiştii de la Apele Române starea lucrărilor de îndiguire şi ale măsurilor de apărare împotriva inundațiilor, în condițiile în care debitul Dunării este în creştere şi viitura a făcut prăpăd în aval.
Oficialul a inspectat Digul din zona Rast - Bistreț din județul Dolj, grav afectat în timpul inundațiilor din 2006, când aproximativ 22.000 de hectare de pământ și mai multe localități au fost inundate.
“Din câte m-au informat colegii mei de la Apele Române Jiu, în ultima perioadă, Sistemul de Gospodărire a Apelor Dolj, formațiile de lucru Dunăre-Bistreț și Dunăre – Nedeia au continuat lucrările de prevenție și întreținere a acestor zone și în altele din aria lor de activitate. Am primit asigurări de la specialiștii ANAR că digul va rezista sută la sută pe această secțiune. Putem spune că nu mai este punct critic” spune ministrul Fechet.
Nicolae Ciucă, în Elveția, la aceeași masă cu oficiali și experți în securitate mondială
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 15:05 - Nicușor Dan, victimă în propriul anturaj? Ion Cristoiu explică cine i-a „vândut” președintelui iluzia unui succes american
- 11:35 - „Prim-ministrul” Nicușor Dan și rezista de la Externe, gafe pe linie
- 11:24 - Atac cu drone și rachete asupra unei uzine strategice din Rusia
- 10:59 - Marco Rubio ar putea veni la București în acest an - SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Tulcea și pe Google News











