Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câştigat a doua oară la rând Turul Franţei. Jonas Vingegaard şi Richard Carapaz au urcat în premieră pe podiumul acestei competiţii.

Ciclistul a câștigat cu cinci minute și 20 de secunde față de Jonas Vingegaard, Danemarca, locul doi. Turul a fost dominat de Pogacar, acesta  și-a asumat tricoul cu buline rosii ca Rege al Munților și, respectiv,tricoul alb, cel mai bun tânăr al turului.

Imagine

Anul trecut, Pogacar a devenit cel mai tânăr câștigător al celebrei curse de trei săptămâni din 1904 și primul sloven care a purtat tricoul galben, cel mai râvnit premiu al ciclismului.

Ultima etapă, a 21-a, s-a încheiat cu victoria belgianului Wout van Aert (Jumbo-Visma) pe Champs-Elysees.

După ce a câștigat Turul Franței, slovenul Tadej Pogacar va merge în Japonia pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

Articolul precedentFOTO Pensiune făcută scrum la Crișan, în Delta Dunării. Pompier transportat cu elicopterul la spital
Articolul următorMiron Mitrea: „Cîțu își folosește funcția ca să dea bani primarilor liberali în schimbul voturilor. Este ilegal!”