În perioada 16 -17 martie 2019 la Coral Plaza Mall din Tulcea, a avut loc competiția de șah rapid ”Cupa Primăverii”, eveniment organizat de ACS Logic Delta în colaborare cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Tulcea, care a avut ca sponsor Fundația Coral Delta Tulcea, care a oferit premii copiilor care au ocupat un loc pe podium și câte un bilet gratuit la film tuturor copiilor participanți la competiție.

La acest concurs s-au întrecut un număr de 60 de sportivi legitimați la cluburile de șah din : Galați, Măcin, Buzău și Tulcea.
Competiția s-a desfășurat pe parcursul a 6 runde, în sistem elvețian, cu timp de gândire 30 min + 5 sec/mutare/ jucător și a cuprins trei turnee : Turneul A ( copii sub 12 ani), Turneul B ( copii sub 8 ani) și Turneul C ( copii sub 13 ani nelegitimați).

Competiția a reunit copii valoroși ai sportului minții, care dețin un bogat palmares cu rezultate deosebite atât la nivel național cât și european, iar ocuparea unui loc pe podium nu a fost ușor de obținut. La finalul celor 6 runde, clasamentul final a fost următorul:

Locul I F– Mohonea Maria – ACS Logic Delta

Surpriza acestei competiții a fost Guriencu Gabriel Alexandru , care la numai 6 ani a reușit să încheie competiția pe locul I la Turneul C ( U8 ) obținând 5 puncte ( 5 V, 0E, 1Î).
La festivitatea de premiere, sportivul și artistul Călin Paraschiv de numai 9 ani, a susținut un recital de excepție dedicat tuturor participanților la competiția de șah. Călin este un copil talentat atât în ”sportul minții” cât și un bun interpret de muzică . La Campionatul Național Școlar de Șah din 2016 Călin s-a clasat pe locul 4 în clasamentul general , iar la Campionatul de Șah 2019 – faza pe școală, a obținut locul I la învățământ primar. Ca interpret a obținut: locul II la Festivalul concurs de muzică populară ”Florile Dobrogei”; premiul special Marius Brutaru la Festivalul de folclor pentru tineri interpreți ”Cântec Dobrogean” , iar la București a obținut premiul II la Festivalul concurs de muzică macedonească ”Njica Landarushi ”.
Felicitări tuturor copiilor participanți la această competiție!

Articolul precedentConcurs de pescuit – Câștigătorii de la Holbina sunt Narcis Vană şi Vitalie Sîrbu