Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat Marele Premiu al Franţei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Verstappen este a şaptea victorie din acest sezon. Cu acest podium, al 69-lea Max Verstappen urcă pe locul 8 în clasamentul all-time al podiumurilor câștigate în Formula 1.

Pe locurile 2 şi 3 s-au clasat Lewis Hamilton şi George Russell, ambii de la Mercedes. Top 10 este completat de Sergio Perez (Red Bull Racing), Carlos Sainz (Ferrari), Fernando Alonso (Alpine), Lando Norris (McLaren), Esteban Ocon (Alpine), Daniel Ricciardo (McLaren) şi Lance Stroll (Aston Martin).

„Mașina a fost rapidă – desigur, ghinion pentru Charles, sper că este OK -, dar eu doar mi-am făcut cursa și am avut grijă de pneuri. Încă mai avem ceva muncă de făcut, mai ales pe un tur, așa că trebuie să continuăm”, a declarat Verstappen la finalul cursei.

În clasamentul piloților, Max Verstappen este lider, cu 233 de puncte și o diferență de 63 puncte, urmat pe podium de Leclerc – 170 şi Perez – 163.

Următoarea cursă va avea loc duminica viitoare, Marele Premiu al Ungariei, pe Hungaroring.

Articolul precedentTragedie în Ieud! Un copil a fost găsit înecat într-o piscină
Articolul următorJonas Vingegaard a câștigat Turului Franței, devansându-l pe câștigătorul din precedenții doi ani, Tadej Pogacar