După supremaţia celor de la Pescăruşul Sarichioi în competiţia de de fotbal în sală rezervată echipelor de fotbal din campionatul judeţean de fotbal iată că anul acesta trofeul merge la echipa din Mihail Kogălniceanu, Flacăra. Informaţia a fost făcută publică de AJF Tulcea care a organizat, în premieră, turneul final la Isaccea.

„Câştigătoarea Cupei Dobrogei 2019 s-a decis ieri seară în Sala de Sport sin Isaccea, aceasta fiind Flacăra Mihail Kogălniceanu. Toate cele patru meciuri( 2 semifinale şi 2 finale) au fost de apreciat de toată lumea, jucătorii şi antrenorii fiind concentraţi la joc, astfel fiind asiguratun fotbal de calitate care să-i multumescca pe spectatori. Din semifinale au pecat în bătălia pentru locurile 3-4, Naţional Somova şi Şoimii Topolog, aceste două echipe fiind învinse de Flacăra Mihail Kogălniceanu şi Sarica Niculiţel.
Finală mică s-a decis prin lovituri de departajare, scorul după timpul regulamentar de joc fiind 4-4, ca în final victoria să fie a celor din Topolog cu 3-1.
Finală mare a opus două echipe puternice, Flacăra Mihail Kogălniceanu şi echipa care a învins în prima fază
campioana judeţeană, Pescăruşul Sarichioi, ne referim , evident, la Sarica Niculiţel.Meciul începuse bine pentru aceştia, Sarica preluând conduicerea în min. 8 prin golul marcat de Paraschiv Adi Gabriel, peste 11 minute se restabileşte egalitatea, Flacăra înscrie pri golul lui Catana Alexandru, peste numai 1 minut echipa din Kogălniceanu înscriind din nou graţie execuţiei lui Florin Nitor, jucător care a primit şi diploma şi trofeul de cel mai bun jucător al turneului. Acelaşi Gabi Paraschiv, aflat în ultima perioadă într-o mare formă, restabileşte egalitatea. Era minutul 33 al întâlnirii, al doilea gol înscris de Nitor în min. 41 fiind şi cel care a decis cstigatoarea cupei siscorul final. 3-2pentru Flacăra Mihail Kogălniceanu. Toate echipele au primit felicitări la festivitatea de premiere, acesta fiind oficiata decatre preşedintele AJF, Petre Badea şi primarul Oraşului Isaccea, Anastase Moraru alături de care s-a aflat şi viceprimaru urbei gazdă, Jenica Moraru, care s-au dovedit gazde minunate, motiv oentru care primeşte mulţumirile atât ale AJF-ului cât şi a tuturor iubitorilor de fotbal aflaţi ieri la Isaccea.
Titlul de ” Cel mai bun portar ” a fost acorcat lui Eugen Bujoreanu de la Sarica Niculiţel.
Preşedintele Badea a anunţat că va urma Supercupa Dobrogei, acolo urmând a se întâlni câştigătoarea cupei din judeţul Constantă cu Flacăra Mihail Kogalnicenu.”

Articolul precedentJandarmii tulceni au ridicat în vederea confiscării 600 de metri de plasă și două ambarcațiuni
Articolul următorE oficial: Delta Dobrogea Tulcea s-a retras din Liga a III-a de fotbal