Chelsea a învins Palmeiras cu scorul de 2-1 în prelungiri și a câștigat în premieră Cupa Mondială a Cluburilor, competiţie care se desfăşoară la Abu Dhabi.

Învingătorii au marcat prin Lukaku în minutul 55 şi Hevertz a marcat golul victorios din penalti în minutul 117. Pentru Palmeiras a înscris Veiga, în minutul 64, din penalti.

Chelsea a învins în semifinale echipa saudită Al Hilal, scor 1-0. Golul a fost marcat de Lukaku, în minutul 32.

Medalia de bronz i-a revenit echipei egiptene Al Ahly, care a câştigat cu 4-0 finala mică împotriva formaţiei din Arabia Saudită Al Hilal.

A fost a doua finală în Cupa Mondială a Cluburilor pentru londonezi, după cea pierdută în 2012 în faţa brazilienilor de la Corinthians Sao Paulo (0-1), la Yokohama.

Sursă foto: Chelsea FC

Articolul precedentTraian Băsescu: Preşedintele Putin nu poate câştiga
Articolul următorComandantul armatei ucrainene, mesaj sfidător către Rusia: Bun venit în Iad!