Muzeul ASTRA organizează în perioada 11-14 iulie 2019 evenimentul ASTRA Multicultural, ediţia a IV-a. Este o inițiativă dezvoltată în cadrul proiectului „Patrimoniu deschis” , care are ca scop readucerea valorilor multietnice în fața publicului vizitator. Acest lucru va fi realizat prin animații culturale în gospodăriile din muzeu, ateliere interactive, muzică și dansuri, meșteșuguri și un maraton gastronomic.

Cum judeţul Tulcea este probabil cel mai bun exemplu de multietnicitate de pe teritoriul României, cu ale sale 16 minorităţi etnice, de la un astfel de festival nu puteau lipsi reprezentanţi minorităţilor etnice reprezentative de la noi: ruşii lipoveni şi ucrainenii.

Astfel, la această a patra ediţie, judeţul Tulcea va fi reprezentat de Ansamblul Sinicika din Mila 23, comuna Crişan al ruşilor lipoveni şi de Bila Rija (Trandafirul Alb) din Letea, comuna C.A. Rosetti al ucrainenilor. Cele două ansambluri artistice vor avea cele mai multe reprezentaţii la „Gospodăria de pescar din Mahmudia” din incinta Muzeului Astra, unul dintre reperele tulcene ale acestui muzeu în aer liber din Sibiu.

PROGRAM ASTRA MULTICULTURAL 11 – 14 iulie 2019 | Ediţia a IV-a

Creativitate la școala multietnică

11 – 14 iulie 2019 | orele 10.00-12.00; 14.00-16.00

Atelier de cusut-brodat

Epsen Memet, Constanța, 11-14 iulie 2019

Ioana Puşcaş, Avrig, Sibiu, 11-13 iulie 2019

Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea

Tâmplarul – personaj al satului tradițional românesc

Vasile Moldoveanu, Moreni, Dâmbovița, 11-14 iulie 2019

Ioan Ciocan, Sibiu, 11-14 iulie 2019

Complex arhitectural, Stolojani – Târgu Cărbuneşti, Gorj

Atelier de pictat mobilier

Manuela Ivan, Brașov, 13-14 iulie 2019

Daria Munteanu, 11-14 iulie 2019

Şcoala din Ticera, Hunedoara

Atelier de decorat ceramică

Peter Alpar, Bicfalău, Covasna, 11-14 iulie 2019

Piuă hidraulică şi vâltoare („văială”), Prigor, Caraş-Severin

Ora de joacă, 11-14 iulie 2019

Şcoala din Ticera, Hunedoara

Vernisajul expoziției Atelier. Mâncarea tradițională

Sala Atelier, Pavilionul Muzeal Multicultural, 12 iulie 2019 | orele 11.00 – 12.00

Târgul meşteşugarilor din comunităţi multietnice

12 – 14 iulie 2019 | orele 10.00 – 18.00

Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului

Punerea pietrei de temelie a Bisericii din Vința, Lupșa, Alba

Sâmbătă 13 iulie 2019 | orele 11.00 – 12.00

Crângul din Apuseni / Sectorul Prelucrarea lemnului

Festivalul de muzică și dansuri tradiționale multietnice

12 – 14 iulie 2019

VINERI, 12 IULIE 2019

Târgul de țară, orele 13.00-16.30

Doina Secașelor, Păuca, Sibiu
Ansamblul Călușerii din Rășinari, Sibiu
Solistă: Iulia Lăpădat
Ansamblul de dansuri rromani – elevii Şcolii din comuna Rusciori și ai Centrului Rural de zi Rusciori, Sibiu
Fanfara Turnişor Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
Scena de pe lac, ora 17.00

Fanfara Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
Ansamblul de dansuri rromani – elevii Şcolii din comuna Rusciori și ai Centrului Rural de zi Rusciori, Sibiu
Ansamblul Călușerii din Rășinari, Sibiu
Ansamblul de Dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu
Ansamblul Armonijah, Asociația Elijah, Nou, Roșia, Sibiu
Ansamblul Doruri Sibiene, Sibiu
Soliștii: Iulia LĂPĂDAT, Daniela POPA, Marcel PĂRĂU, Anca MĂRGINEAN, Sebastian STAN
SÂMBĂTĂ,13 IULIE 2019

Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului

14.00-15.00 Gospodărie de agricultori, Almaș, Arad

Ansamblul de dansuri și cântece populare sârbești Kolo, Arad

14.00-15.00 Gospodăria săsească de viticultori, Șeica Mică, judeţul Sibiu

Ansamblul de dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu

14.00-15.00 Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea

Trandafirul Alb, Letea, Tulcea

15.00-16.00 zona Morilor de vânt

Ansamblul Goluboe More, Constanța
Ansamblul Plai Dobrogean, comuna Nicolae Bălcescu, Constanța
15.00-16.00 Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita

Grupul vocal feminin de cântece populare din Racoșul de Sus, Covasna
16.00-17.00 Moara cu cai, Sânpetru Mare, Timiș

Ansamblul KUD Sveti Nikola Diniaș, Timiș
Târgul de țară, orele 13.00 – 14.30

Ansamblul Țarina al Cupru Min
Ansamblul Ieudeni am fost ș-om si, Ieud, Maramureș
Solistă – VETA BIRIȘ
Grupul de tulnicărese Apuseni, coordonat de Mariana Gligor, Lupșa, Alba
Scena de pe lac, ora 17.00

Fanfara Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
Ansamblul de cântece și dansuri populare sârbești KOLO, Arad
Ansamblul de dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu
Grupul vocal feminin de cântece populare din Racoșul de Sus, Covasna
Ansamblul Hajdina, Luduș, Mureș
Ansamblul Goluboe More, Constanța
Ansamblul Plai Dobrogean, comuna Nicolae Bălcescu, Constanța
Ansamblul KUD Sveti Nikola Diniaș, Timiș
Ansamblul de muzică și dans popular Țărăncuța, Primăria Slobozia- Dușca, Raionul Criuleni, Republica Moldova
Ansamblul folcloric Nemurelele, Primăria Slobozia- Dușca, Raionul Criuleni, Republica Moldova
Ansamblul Sinicika, Mila 23, Tulcea
Trandafirul Alb, Letea, Tulcea
Grupul de dansuri tradiționale evreiești Hora, București
Corul Hazamir, București
DUMINICĂ,14 IULIE 2019

Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului

11.00-12.00 Gospodărie de agricultori, Almaș, Arad

Ansamblul de dansuri și cântece populare sârbești Kolo, Arad
13.00-14.00 Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita

Ansamblul Hajdina, Luduș, Mureș
13.00-14.00 Gospodărie-atelier de dogari, Straja, judeţul Suceava

Grupul de dansuri tradiționale evreiești Hora, București
Corul Hazamir, București

14.00-15.00 Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea

Ansamblul Sinicika, Mila 23, Tulcea

15.00-16.00 zona Morilor de vânt

Ansamblul Goluboe More, Constanța
Ansamblul Plai Dobrogean, comuna Nicolae Bălcescu, Constanța
16.00-17.00 Moara cu cai, Sânpetru Mare, Timiș

Ansamblul KUD Sveti Nikola Diniaș, Timiș
Târgul de țară, orele 13.00-16.30

Taraful din Băbiciu, Olt
Ansamblul de muzică și dans popular Țărăncuța, Primăria Slobozia- Dușca, Raionul Criuleni, Republica Moldova
Ansamblul folcloric Nemurelele, Primăria Slobozia- Dușca, Raionul Criuleni, Republica Moldova
Scena de pe lac, ora 18.00

Concert aniversar dedicat Zilei Naţionale a Franţei

Orchestra de tineret a oraşului Rennes
Orchestra Liceului de artă Sibiu
Maratonul gastronomic multietnic

12 – 14 iulie 2019

orele 10.00-16.00

12 iulie 2019

Târgul de ţară

13-14 iulie 2019

Târgul de ţară; Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita; Gospodăria de pescari, Mahmudia, Tulcea; Gospodăria săsească de viticultori, Şeica Mică, Sibiu; Gospodăria-atelier de dogari, Straja, Suceava, Zona de reconstituire a locuirii la corturi, Zona sectorului Păstorit

T-aves Baxtalo! – Ateliere de cultură rromani

12 – 14 iulie 2019

12, 14 iulie 2019

Zona de reconstituire a locuirii la corturi

10.00-12.00, Biblioteca vie

12.00-13.00, Atelier de limba rromani

13.00-15.00, Învățăm cum și de ce își împletesc fetele rrome părul

13 iulie 2019

Târgul de ţară

10.00-12.00, Biblioteca vie

12.00-13.00, Atelier de limba rromani

13.00-15.00, Învățăm cum și de ce își împletesc fetele rrome părul

Tabăra de dansuri multietnice

12 – 14 iulie 2019

Gospodărie-atelier de fluierari, Hodac, Mureş

12 iulie 2019

10.00-12.00 şi 14.00-16.00

13 iulie 2019

14.00-17.00

14 iulie 2019

14.00-16.00

Festivalul de film documentar multietnic

12 – 14 iulie 2019

Orele 10.00-18.00

Pavilionul Muzeal Multicultural

Mila 23. Leagănul lipovenilor | Zăbala. Confluenţe interetnice | Dobra. Ultimul piuar

Complexul de industrii hidraulice, Rebrişoara, Bistriţa-Năsăud

Dobra. Ultimul piuar

Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita

©Centrul de Cultură al Judeţului Covasna: Rotarul | Vărarii | Cărbunarii | Confecționarea șindrilei | Cioplitul în lemn | Împletitul coșurilor și legatul măturilor în Belin Vale | Stupăritul | Ciobănitul | Fierăritul | Turtă dulce | Morăritul | Fiertul pălincii de prune | Coacerea pâinii